North Down Badminton League


2015/2016 Season



2012/13 Season

9th February 2013 Gilbert Trophy Winners National Badminton Centre, Lisburn

A Team - Winners Div. 1 - Managers Robert Brown & Jonny Perry
Michael Fullerton, Carol Dunbar, Lyn Anderson (CIYMS) Jonny Curry, Kevin Owens & Karen Heaney (Gransha) Kyle Dunn (Greenwell Street) Karen (Ballyclare)

B Team - Runner-up Div 2 - Manager Michael Jamison
Ben McMeekin, Ryan Burgess, Lizanne Kennedy & Caitlyn Kennedy (Greenwell Street) Richard McCreedy (Strangford) Michael Jamison, Johnny Faughy, Rebecca Licience, Wendy McKnight & Kerri Wright

2011/12 Season

 10th March 2012 Todd Trophy Winners National Badminton Centre, Lisburn

Congratulations to Jonny Perry, Robert Brown and the players on winning the trophy.

Div 1 Results:-

Team:- Michael Turkington, Graham Davidson,(Ballyclare), Gillian Grimes (1st Donegore) Lauren Cozzo, Laura Magill, Deborah Kane, Curtis White & Jonny Perry (Greenwell st.)

Div 2 Results:- Carol Dunbar, Lynne Anderson, Louise Paul, Michael Fullerton (C.I.Y.M.S.) Lisa Spence, Kyle Graham, Ian Dunlop (Ballyclare) & Kyle Dunn (Greenwell St.)

Team:-

29th October 2011  Gilbert Trophy Winners   National Badminton Centre, Lisburn

Congratulations to Jonny Perry, Robert Brown and the players on winning the trophy.

Results:- Beating C.O.I. 6-1, Ulster A 5-2, Ulster B 5-2, & Coleraine 6-1, winning the trophy by  1 point.

Team: Christine Montgomery, Gillian Pearson, Michael Jamison (Ballyclare), Carol Dunbar, Lyn Anderson, Michael Fullerton (CIYMS), Chris Rutherford (Greenwell St) and Richard McCready (Strangford). 

10th March 2012 - Todd Trophy

24th March 2012 - Graham Trophy

 

2010/11 Season

23rd October 2010   Gilbert Trophy   National Badminton Centre Lisburn

Congratulations to Jonny Perry, Robert Brown and the players on winning the trophy.

Results:- Beating C.O.I. 5-2, Coleraine 6-1, Ulster A 5-2 & Ulster B 4-3; winning the trophy by 4 points.

Team:- Christine Montgomery, Gillian Pearson (Ballyclare) Carol Dunbar, Lyn Anderson, Michael Fullerton (C.I.Y.M.S.) Andy McVeigh, Chris Rutherford (Greenwell St) & Richard McCreedy (Strangford)

8th January 2011   Jack Wilson Trophies

12th February 2011   Todd Trophy 

Congratulations to the 'A' Team on winning Division 1 and the trophy and the 'B' Team for Runners Up in Division 2.

'A' Team:- Manager - Robert Brown. Players:- Gillian & Raymond Grimes (1st Donegore) Lauren McIlveen, Jayne Orr, Jonathon Perry, Curtis White (Greenwell St), Michael Turkington, Valerie Martin (Ballyclare).

'B' Team:- Manager Ken Beck. Players:- Jannine Harvey, Michael Jamison (Ballyclare), Chris Rutherford (Greenwell St), Michael Fullerton, Carol Dunbar, Lyn Anderson (CIYMS) Richard McCreedy (Strangford), Karen Heaney (Gransha).

19th March 2011   Graham Trophy

Congratulations on winning Division 2


Make a Free Website with Yola.